Saç Örgülü Bere Yapımı

By | 13 Aralık 2010

Saç örgülü ponponlu, açıklamalı bere yapımı. Ponpon daha sonradan eklendiği için istemezseniz ponponu eklemezsiniz eğer çocuğunuz için yapacaksanız bence bunu sevecek.

saç örgülü ponponlu bere

Baş çevresi: Yaklaşık 56 – 58 santim için

Malzeme: Yaklaşık 100 gram gri melanj, 50 gram kahverengi melanj kalın yünlü el örgü ipliği (55 m / 50 gram): 6 numara çorap şişleri

Lastik: 1 ilmek yüz, 1 ilmek ters.

Saç örgüsü nasıl örülür

Saç örgülü – lastik desen:Yuvarlak sıralar halinde çalışın. Enine motifi 20 ilmek sürekli tekrarlayın. Yukarı doğru 1 – 29. sıraları 1 kez örün.

5 ilmek sağa doğru çaprazlayın: 3 ilmek bir yardımcı şişe alıp işin arkasına koyun, izleyen 2 ilmeği yüz örün ve daha sonra yardımcı şişteki ilmekleri yüz örün.

Örnek denemesi: 12 ilmek ve 19 yuvarlak sıra saç örgülü – lastik desen – 10×10

Bere nasıl örülür


Gri – melasla çorap şişlerinde 60 ilmekle başlayın. İlmekleri eşit sayıda olmak üzere 4 şişe dağıtıp, halka haline getirin. Dar kenar pervazı için 1 santim – 1 yuvarlak sıra lastik örün.
Ardından kahverengi melanj iplikle saç örgülü – lastik desende devam edin = 1 yuvarlak sırada 3 motif olmalı.
Kenar pervazından sonraki 7. yuvarlak sıradan sonra işe yalnızca gri melanj yünle devam edin. Berenin tepesi 17., 23., ve 29. sıralardan her birinde 12 ilmek eksiltin = 24 ilmek.

Bundan sonra 2 yuvarlak sıra daha düz yüz örün, ardından kalan 24 ilmeği işin ipiyle büzün ve ipin ucunu sıkıca dikerek tutturun, gri melanj yünden 10 santim çapında bir ponpon yapın ve berenin tepesine dikin.

4 thoughts on “Saç Örgülü Bere Yapımı

  1. aleyna(lütfen cevap verin!!)

    Ben arkası uzun ponponluya da ponponsuz fark etmez o model berenin yapılışını (ölçülerini) iplerin (markası) vb… Yapımda ne gerekli ve nasıl yapılır, bunları bana söylerseniz çok sevinirim… şimdiden teşekkürler… Lütfen, resimini de koyarsanız sevinirim…

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir