Bebek Bolerosu Yapımı

Atölye konuğu Zerrin Kaya’dan “Bolero Yapımı”

Bolero

  • 1 yumak bebe yün
  • 3.5 numaralı şiş

Yakadan 59 ilmek başlanır. 4 haraşo sırası örülür.

Kolları ayırmak için kenardan; 1 ilmek ters, 2 ilmek düz, 1 ilmek at, 12 ilmek düz, 1 ilmek at, 2 düz, 1 ilmek at, 25 ilmek ilmek düz, 1 ilmek at, 2 ilmek düz, 1 ilmek at, 12 ilmek düz, 1 ilmek at, 2 düz ve1 ilmek ters olarak örülür.

Arka sırada 2 baştaki birer ilmek düz diğer ilmekler ters olarak örülür.

Kol ayrımlarında 12 şer artış olana kadar örülür. Kolların iç kısımları haraşo örülürken artışlara devam edilir. 4 sıra bu şekilde örülür ve kol ilmekleri 2’şer ilmek ayrımlarla birlikte kesilerek kapatılır. Arkanın ilmekleri şişte bekletilir. Ön bedende kolların yan kısımlarından 23 ilmek toplanır. Kol altlarına da 10’ar ilmek atılarak arka bedenin ilmekleri ile birleştirilir. Bu şekilde 3 haraşo sırası örülür.

Her iki baştan 7’şer ilmek yaka patı için haraşo örülür. Kaydırmalı kahve çekirdeği örneği örülür. 8 adet örnek yapılır. 3 haraşo sırası örülür ve düz örgüye geçilir. İki kenarda örülen 7 ilmek haraşo olarak devam eder. 20 ilmek düz örgü örülür. Kol altına gelen kısımdan 2 ilmek ara ile 1’er ilmek arttırılarak 8 ilmek artış yapılır. Bundan sonra hiç bir işlem yapılmadan 3 santim düz örgü örülür ve etek ucu için haraşo örgüye geçilir.

İlk haraşo sırasında örgümüzün sol kenarında iki ilmeklik bir ilik açılır. 3 haraşo sırası örülür. Bütün ilmekler kesilerek bitirilir. Sol tarafa bir adet düğme dikilir.

Bel kısımına büzgü yapmak için; örnekten sonra 3 sıra haraşo örülür. Kenar haraşosu ile birlikte 30 ilmek örüldükten sonra bir ilmek örülür. 1 ilmek arttırılır. Sıra sonunda 30 ilmek kalana kadar arttırılmaya devam edilir. 30 ilmek düz olarak arttırılmadan örülür. 3.5 santim düz örgü örülür. Haraşo örgüye geçilir. Örgümüzün solunda ilik açılır. 3 diş haraşo örülür. İlmekler kesilerek bitirilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.