Çiçekli Örgü Ceket Yapımı

Kışın gelmesiyle artık kışlık giysiler; kazaklar, ceketler vb. yerlerini aldı.  Bu ceketi giyerken boğazlı bir badi ya da beyaz renkli kazak ile şık bir kombinasyon yaratabilirsiniz.

Modelin şemasını da verdik, bakarak ve okuyarak kolaylıkla yapabileceğiniz çiçek desenli bir örgü ceket modeli. Malzemelere gelecek olursak, 400 gr. yün, 7 numaralı şiş kullanılarak örülür. Bu örnek 38 bedendir fakat siz uygun bir şekilde yaparak kendinize veya sevdiğinize olacak şekilde örebilirsiniz.

Ayrıca ceketi iliklemek için düğme yerine, boncuklardan oluşan bir düğme kullanılmış. Siz de aynısı yapabilirsiniz ya da pembe renkli bir düğme ile işi kolayca halledebilirsiniz.

pembe renkli çiçekli örgü ceket

Örgü ceketin yapımı


Önlere 85 ilmekle başlayın. 3 düz, 2 ters, 3 düz, 2 ters örerek 3 sıra örün. 2. sırada 1’er ilmek olmak üzere 8 ilmek sol önde sağ taraftan, sağ önde sol taraftan eksiltin. 20 cm. oluncaya kadar 3 düz, 2 ters örmeye devam edin.

örgü ceket şeması

Sol tarafta şişin solunda 30 ilmek bırakarak kol kesimini 3-2-1-1 yaptıktan sonra omuza kadar örün. Sağ tarafı da aynı şekilde örerek önleri tamamlayın.

Arkaya 56 ilmekle başlayıp iki sıra haraşo örün. Üzerine düz örgü devam edin. Kolu 3-2-1 kesin. Yaka oyuntusu ve omuzları keserek arkayı tamamlayın.

Kollara 40 ilmekle başlayıp 2 ters, 3 düz lastik örün. Kolun her iki tarafından ara ara 1’er ilmek olmak üzere 8’er ilmek artırın. Kolu 2-1-1 kesin. Her sırada 1’er ilmek eksilterek kolu tamamlayın. Arka yan dikişlere ön parçanın yanını yedirerek (toplayarak) dikin. Tığla çiçek yaparak önün bir tarafına dikip ceketi tamamlayın. Yün: 400 gr., şiş: 7 numara, 38 bedendir.

  • Yıldız on 20 Aralık 2010 at 12:04
  • Cevapla

  çok güzel, ellerinize sağlık

   • ayşe on 24 Aralık 2010 at 08:06
   • Cevapla

   çok güzel bayıldım kim yaptıysa ellerine sağlık, bende değişik bişiler yapıyorum koyabilirmiyim buraya yada kendi bloguma koyayım

  • lutfiyeoruc on 25 Ocak 2011 at 22:12
  • Cevapla

  ceket güzel olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.