İki Renk Bebek Hırkası

İki renk bebek hırka modeli ve ayrıntılı açıklaması

 • 2 yumak farklı renkte bebek yünü
 • 3.5 numaralı şiş

Yakadan 64 ilmek atılarak başlanır. 4 sıra düz örgü örülür. Kolları ayırmak için kenardan 10 ilmek düz örgü örülür.

1 ilmek dolayarak atılır, 1 düz örülür yine 1 ilmek şişe dolayarak atılır, 10 ilmek düz örgü örülür, 1 dolanır, 1 düz örülür, 1 dolanır, 20 ilmek düz, 1 dolanır, 1 düz örülür, 1 dolanır, 10 ilmek düz örülür yine 1 dolanır, 1 düz örülür, 1 dolanır ve 10 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır. Arka sıralar hep ters örgü olarak örülür.

Kol ayrımlarındaki ajur modelimizin 2. sırasında; 10 ilmek düz, 1 dolayarak arttırma 3 ilmek düz yine 1 dolayarak arttırma yapılır. Diğer arttırma yerleri de aynı şekilde örülecek sıra tamamlanır

Ajurumuzun son sırasında ise yine kenardan 10 ilmek düz örülür, 1 dolanır, 1 ilmek düz, 1 dolanır, 3 ilmek birlikte düz olarak örülür, 1 dolanır, 1 düz ve yine dolanarak örnek tamamlanır.

Tekrar başta yaptığımız gibi ikinci örneğe başlanır. (1 dola, 1 düz, 1 dola) Bu şekilde kol ayrımlarında 3 adet örnek olunca; örgümüzün tersinden diğer renk yüne geçilerek ters örgü örülür.

Kol ayrımlarına geldiğimizde ajur kısmındaki 3 ilmek haraşonun sağından ve solundan 1’er ilmek arttırılır. Örgümüz haraşo olarak devam eder. Renk değişiminden sonra 9 haraşo sırası olunca sadece kollar örülür diğer ilmekler bekletilir. Kol altından 23 diş haraşo olunca örgümüzün arka tarafından diğer renk yüne geçilir ve ters örgü örülür. Ön yüzde; kol ayrımlarında yaptığımız örnek 1 adet çalışılır, 1 sıra düz örgü örülür, ilmekler kesilerek bitirilir.

Diğer kol da aynı şekilde örülür. Beden ilmekleri birleştirilir 24 diş haraşo örülür. Etek ucuna diğer renk yünle 10 ilmek ara ile robadaki örnek 3 kes tekrarlanarak konulur. Bütün ilmekler kesilerek bitilir.

Düğme patı için ön kenardan valon kısmının üzerinden 48 ilmek çıkarılır, 4 diş haraşo örülür ve kapatılır.

Diğer ön pat aynı şekilde örülürken; 8 ilmek ara ile 5 adet ilik açılır ve ilmekler kapatılır.

Kolay gelsin…

  • fatma sarisoy on 19 Aralık 2014 at 23:22
  • Cevapla

  Elinize saglik cok guzel olmus bende hemen yapacagim. Tesekkurler.

  • Fleurdelin on 28 Aralık 2014 at 21:15
  • Cevapla

  Je n’y comprends rien,ce n’est pas traduit correctement

  • gülşah DEMİRCİ on 15 Şubat 2015 at 17:01
  • Cevapla

  derya hanım bu iki renkli hırkanın arka kısmınada ajur yapcakmıyız arka kısmından hiç bahsetmemişsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.