Kırmızı Alev Gibi Yakut

‘Taşların Efendisi’ olarak bilinen en görkemli takı olan yakut, tarih boyunca en çok değer biçilen taş olmuştur. Yakutun kırmızılığı ve parlaklığının, değerli taşlar aleminin bağrından gelen ebedi bir alevden geldiğine inanılır. Bu sebeple de hediye edildiğinde sonsuz aşkın simgesi olarak kabul edilir. Sol ele takıldığında iyi kısmet getireceğine inanılırken aynı zaman da nişan yüzüğü olarak kullanılır.

alev gibi yakut

Pırlantaya en iyi alternatif olabildiği gibi bu iki değerli taş bir arada aynı montürlere de yerleştirilebilir. Yakut günümüzde evliliklerin 15. ve 40. yıl dönümlerinde hediye olarak verilir.

Kırmızı yakutTemmuz ayının ve astrolojik olarak da koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının taşı olan yakut (İngilizce adı Ruby), Latince’de kırmızı anlamına gelen “ruber” kelimesinden adını alır. Günü salı, mevsimi yaz olan yakut safir taşlarının sadece kırmızı olanıdır. Doğu inancındaki efsanelere göre hayatın kıvılcımı “tabiat ananın kalbindeki kanın en derin damlası“, Asyalıların inancına göre ise kendini aydınlatan, “parlayan taş” ya da “ışık taşı” olarak bilinir. Çinliler, İmparatorun odasını aydınlatmak için bu taşı kullanırlarmış. Hintli rahipler ise tanrılarının evlerinin zümrütler ve yakutla aydınlandığına inanırlarmış. Yunan mitlerinde de geçen yakut, insanlar tarafından lütuflarından ötürü Hera’ya geceleri odasını aydınlatsın diye büyük olanlarından verilirmiş. Orta çağda da bir çok hikayeye sahip olan soyluluk sembolü olan bu taşın o zamanlar renk değiştirerek ölümden koruduğuna inanılırmış. Ancak tarihte yakut olduğu zannedilen bir çok kırmızı taşın sonradan kırmızı spinel olduğu anlaşılmış.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.