Klasik İtalyan Peynirleri

İtalyan peynirleri arasında yolculuk yapıyoruz. İtalyan lezzeti klasik peynirleri arasında yer alan mozzarella ve ricottayı sizlere tanıtıyoruz. İtalyanların klasik lezzetlerinden olan Mozzarella, pizzalarda, gratenlerde ve lazanyada; Ricotta ise, tatlılarda ve yemek aralarında çeşitli soslarla kullanılır.

Mozzarella

top top mozzarella

Latium ve Campanie yörelerine özgü İtalyan peyniridir. Bu yörelerde günümüzde de manda sütünden üretimi sürdürülmektedir. Bugün sınırlı sayıda üretilen “Mozarella di bufala campana” (Manda sütünden taşra usulü mozzarella) asıl mozzarella olarak kabul edilir.

Mozzarella taze peynirler kategorisinde olup sıkı dokulu, elastik beyaz ve hoş tatlı, hafif ekşimsi bir peynirdir. Mozzarella, bir top halinde veya değişik büyüklüklerde (100 gr. ile 1 kg. arasında) kesilmiş olarak, hafif tuzlu su ya da kesilmiş süt suyunda korunur.

Manda sütünden yapılan ve daha hafif olan mozzarella peynirleri yemeklerden sonra peynir tabaklarında yerini alır. İnek sütünden yapılmış olanları ise özellikle yemeklerde kullanılır. Örneğin pizzalarda, gratenlerde, lazanya ve kroketlerde mozzarellaya sık sık rastlanır.

Mozzarella, dayanıklı bir peynir değildir. Bu yüzden kısa sürede tüketilmelidir. Saklandığı takdirde zamanla kuruyarak sertleşir. Ufalanarak elastikiyetini ve tadını yitirir. Bu nedenle onu az miktarlarda da alıp 2 veya 3 gün içinde tüketmek şarttır. Mozzarellanın tazeliğini 10 güne kadar korumasını isterseniz, paketini açmadan buzdolabında, ya da içi su dolu ve sıkıca kapatılabilen bir kapta saklayabilirsiniz. Kullanmaya başladığınızda ise ağzı sıkıca kapatılabilen bi kapta ambalajındaki su ile ya da şeffaf folyoya sararak tazeliğini koruyabilirsiniz.

Ricotta

ricotta peyniriTaze İtalyan peynirlerindendir. İnek veya keçi sütünden çeşitli peynirlerin üretimi sırasında açığa çıkan sıvının, tekrar işleme tabi tutulması sonucu üretilir. Dış kabuğu yoktur, beyaz ve pütürlü bir dokusu vardır. Genelde yemeklerde kullanılır. Kanepe ve sandviç içlerinin ana malzemesini oluşturur. Karışık salatalarda ve krepler de de sık sık kullanılır. Makarna soslarının vazgeçilmezidir. Ayrıca ricotta dolma içlerine, çorbalara ve haşlamalara tat katmak içinde idealdir. Özellikle İtalya’da yemek sonunda şeker veya reçel ya da aromalı sirke ile servis edilir. İtalyan mutfağının geleneksel tarifi olan La Cassata Sicilien (Çikolatalı meyveli pasta) ve Crostata di ricottonun ana malzemesidir.

Tabak üzerindeki ricotta ve mozzarella

1 yorum

    • hkdfmvk on 20 Nisan 2011 at 18:41
    • Cevapla

    Harika bir peynire benziyor, buna benzeyen bizim yöresel peynirlerimiz de var.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.