Örgü Bebek Elbisesi Yapımı

Zerrin Kaya’dan bebekleriniz için çok şık robadan elbise modeli ve ayrıntılı yapımı
Bebek Elbisesi Yapımı elbise robasının şeması

Ayrıntılı Yapımı

Kol ucundan 50 ilmek başlanır. Çift lastik olarak örülür. (2 ilmek düz, 2 ilmek ters)

2 santim ara ile her iki iki baştan 1’er ilmek arttırılarak 20 santim örülür. Her iki taraftan 8’er defa artış yapılır. Her iki tarafa da 2’şer ilmek atılarak 70 ilmeğe ulaşılır. 5 santim hiç artış yapılmadan örülür.

Yaka oyuntusu için 32 ilmek örülüp, 6 ilmek kesilerek kapatılır. Kalan 32 ilmek 5 santim örülür, yaka tarafından ön yırtmaç için 12 ilmek kesilerek kapatılır. Arka yüzde kesilen 12 ilmek tekrar şişe atılarak 32 ilmeğe tamamlanır. Yaka ayrımında sonra 5 santim örülerek ilmekler şişte bekletilir. Arka robanın şişte bekleyen ilmekleri örülmeye başlanır. 10 santim arka roba örülür. Arka ile ön robanın arasına 6 ilmek atılarak şişte bekleyen ön robanın ilmekleri birleştirilir, 5 santim örülür. Örgümüzün sağından ve solundan 2’şer ilmek kesilir.

2 santim ara ile sağdan ve soldan 1’er ilmek kesilerek 20 santim örülür. Kol kenarı 50 ilmeğe ulaşınca kesilerek bitirilir.

Ön robanın 20 santimlik kısmından mürdüm renk yün ile 62 ilmek çıkartılır. 7 sıra ters örgü örülür. Taş rengi yün ile devam edilir. Ön yüzden kenardan 25 ilmek düz örgü örülür. Takip eden 12 ilmek; 1 ilmek 3 kez örülerek arttırma yapılır. Kalan 25 ilmekte düz olarak örülür. Toplam 86 ilmeğe ulaşılır. Robadan 21 santim düz olarak örülür. 4 sıra petek örgü yapılır. (1 ilmek ters ör, 1 ilmek boşal, 1 ilmek ters, 1 ilmek boş… olarak sırayı tamamla, arka yüz de hepsi ters olarak örülür, ön yüzde; diğer sırada örülen ilmekleri boş al, boş alınan ilmekleri örerek devam et) Bütün ilmekler kesilerek bitirilir.

Yan dikişler dikilir. Yaka kenarına birit yapılır, karşısına bir düğme dikilir. Robadaki mürdüm renk kısım arkadan birbirine çırpma olarak dikilir. Önden biye şeklinde görülmesi sağlanır. Kolay gelsin…

Zerrin Kaya

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.