Smok Desenli Etol Yapımı

Smok desenli çok şık bir etol yapımı. Resimdeki model gibi boğazlı kazak ile veya bir bluzun üzerine kombine edebilceğiniz, günlük giyim için de gayet uygun bir örnek.

Beden 36 / 38 ve 40 / 42 Parantez arasındaki sayılar 40 / 42 beden içindir. Yalnızca bir tek sayı verilmişse bu her iki beden için de geçerlidir.

Malzeme: Yaklaşık. 250 (300) gr. ekru/gri efektli yün örgü ipliği. 6 ve 7 numara örgü şişleri.

Lastik: 1 ilmek yüz, 1 ilmek ters

Smok desen: Örnek şemasına göre çalışın. Sağ dış kenardaki sayılar gidiş sıralarını göstermektedir. Dönüş sıralarında ilmekleri ters ya da şemada verildiği şekilde örün. bak: işaret açıklamaları.

Enine sıraya 1. oktan önceki kenar ilmekle başlayın, oklar arasındaki motifim 18 ilmek sürekti tekrarlayın. 2. oktan sonraki ilmekle bitirin. Yukarı doğru 1.-28. sıralar arasını 1 kez örün ve sonra 1.-28. sıralan sürekli tekrarlayın.

İşaret açıklamaları: ■- 1 ilmek yüz kenar ilmek

– Gidiş sırasında 1 ilmek ters örer gibi örmeden alın. ipi ilmeğin arkasından
yürütün, izleyen dönüş sırasında 1 ilmek ters örer gibi örmeden alın. ipi işin önünde yürütün.

Örnek denemesi: 16.5 ilmek ve 32 sıra smok desen 7 numara şişle- 10 x 10 santim

Yapılması: Enine tek parça halinde çalışın. Çizimdeki ok örgü yönünü göstermektedir. Sol kolla başlayın. 6 numara şişle 36 ilmek atın. 2 santim- 5 sıra lastik örün. Son lastik sırasında ilmekler arasındaki yatay ipe batarak 23 ilmek çapraz artırın= 59 ilmek. Ardından smok desende devam edin. Lastikten 28 (30) santim- 90 (96) sıra sonra arka ortaya ulaşmış olacaksınız. Bu noktadan itibaren işe karşıt olarak aynı şekilde devam edin ve bitirin. Bu kısımda artırmalar eksiltme olarak uygulanacaktır. Son lastik sırasından sonra ilmekleri göründükleri şekilde kapatın.

Bitirilmesi: Parçayı gerin, nemlendirin, kurutun. Lastik dikişlerini kapatın. Diğer kenarlar açık kalacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.