Yakalı Çocuk Hırkası Yapımı

Zerrin Kaya’dan erkek çocuklar için; çok şık, örgü ceket modeli ve ayrıntılı açıklaması.

Malzemeler:

 • 3 yumak (orta kalınlıkta yün)
 • 4.5 nolu şiş

Yapılışı
Arka: 70 ilmek başlanır; 4 santim 2 ters, 2 düz lastik örülüp üzerine 22 santim düz örgü örülür. Kol oyuntusu için her iki taraftan 6’şar ilmek birden kesilir. 14 santim düz örülür. Bütün ilmekler kesilerek bitirilir.

Ön: 36 ilmek başlanır, 4 santim 2 ters, 2 düz lastik örülür. Sonraki sırada modele geçilir

20 ilmek düz, 2 ilmek ters, 12 ilmek düz (Y saç örgüsü için) 2 ilmek ters olarak sıra tamamlanır. Bu şekilde 4 sıra örülür.

Y saç örgüsü için; 12 ilmeğin 6 ilmeğini şişten çıkarın. Sağdaki 3 ilmeği, soldaki 3 ilmeğin altından alarak şişe takın. Diğer 3 ilmeği de yine sol şişe takın. Burduğunuz bu ilmekleri düz örgü örün. Sırada gelen diğer 6 ilmeği şişten çıkarın. Sağdaki, soldaki 3 ilmeğin üzerinden olarak şişe takın. Kalan 3 ilmeği de şişe takarak burulan ilmekleri düz olarak örün. Burma işlemini her 5 sırada bir tekrarlayın. Bu şekilde etek lastiğinden sonra 22 santim örün. Kol oyuntusu için, kol tarafından 6 ilmek kesin.

Örgümüzün ön tarafında yaka oyuntusu için; saç örgüsünden sonraki düz ilmeklerin ilk ikisini birlikte örerek kesin. Yaka kesme işlemini her 4 sırada bir 4 kez tekrarlayın. Kol kesiminden 14 santim sonra kalan 26 ilmeği bir seferde keserek bitirin.

Kollar: 38 ilmek başlayın. 4 santim 2 ters, 2 düz lastik örün. 3 santim ara ile sağdan ve soldan 1’er ilmek arttırın. Bu şekilde 8 + 8 = 16 ilmek artış yapın. Kol uzunluğu lastikten sonra 28 santim olduğunda bütün ilmekleri keserek bitirin.

Yaka: Ön ve arka parçanın omuzlarına dikerek birleştirin. Ön parçanın etek ucundan ensenin ortasına kadar 110 ilmek çıkartarak 2 ters, 2 düz lastik örün. Yaka kısmının ön patlardan geniş olabilmesi için; her sıranın tersinde ense ve yakaya denk gelen 50 ilmeği örüp örgünün yüzünü çevirin. Diğer 60 ilmeği şişte bekletirken, bu 50 ilmeği bir kez daha örün, ters sıraya döndüğünüzde 110 ilmeğin tamamını örün. Böylece ensedeki 50 ilmeği hep bir sıra fazla örmüş olacaksınız. Yakanın geniş kısmı 10 santim olduğunda bütün ilmekleri keserek bitirin. Diğer önü de aynı şekilde yapın. Ön patın ortasına gelindiğinde 11 ilmek ara ile 5 adet ilik açın. Kolay gelsin.

 
Yaka şeması
hırka şema
Yaka: Ön ve arka parçaları omuzları birbirine dikilir. Sağ etek ucundan arka ense ve sol etek ucuna kadar 200 ilmek çıkartılır. 2 santim çift lastik örülür. Etek ucundan 6 ilmek sonra bir ilmeklik ilik açılır. Diğer ilikler 14 ilmek ara ile 4 adet ilik açılır. 5 santim çift lastik örülür. Diğer iliklerin hizasında 4 adet daha ilik açılır. 2 santim daha örülerek ilmekler bir seferde kesilerek bitirilir. (Toplam yaka 9 santim olacak)

Şal yakalı erkek ceketinin videolu anlatımı aşağıda yer almaktadır.

  • cela levi varon on 04 Şubat 2015 at 16:02
  • Cevapla

  eline saglik,hepsi harika,ellerin dert gormesin

  • feyza nadir on 28 Şubat 2015 at 12:27
  • Cevapla

  ellerinize sağlık.harika ve deörüyorum..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.